Noc Muzeów - 19 maja 2018

Szanowni Państwo Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie się już w tę sobotę (19.05.2018r.)

noc muzeów

Przez cały dzień będzie czynna prezentacja dokumentu XVIII-wiecznego J.A. Schaffgotscha; odbędzie się wernisaż wystawy (godzina 16.00 „Zając Imigrant - 50 lat pracy twórczej Ryszarda Zająca: rzeźba-poezja-muzyka" (wystawa potrwa do 30.09.2018 roku); następnie odbędzie się kolejny wernisaż wystawy (godzina 18.00), tym razem będzie to „Edward Dwurnik - rysunek i malarstwo" (w programie spotkanie z artystą; wystawa potrwa do 17.06.2018); wieczorem zostanie zorganizowana wycieczka po okolicy pt. „W poszukiwaniu ptaków nocy" pod kierunkiem Bożeny Gramsz (zaplanowana ok. godziny 20.00, godzina może ulec zmianie). Kilka zdań na temat wystawy Ryszarda Zająca: "Zając Imigrant - 50 lat pracy twórczej Ryszarda Zająca: rzeźba-poezja-muzyka" Będzie to wystawa rzeźb w drewnie i w marmurze z ostatnich 10 lat, które powstały podczas pobytu w Niemczech. W 2007 roku Ryszard Zając opuszcza Polskę i wędruje do Niemiec, przenosząc całą pracownię do Forst. Tam zamieszkuje u muzy Natalie Hein, która staje się jego natchnieniem, modelką oraz żoną. Razem organizują coroczne wystawy w galeriach i kościołach Brandenburgii. W maju Zając Imigrant wystawi się gościnnie w zaprzyjaźnionym Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze-Cieplicach, gdyż to właśnie tam zaczęła się jego droga artystyczna w Szkole Rzemiosł Artystycznych, która została przerwana protestem przeciwko inwazji sowietów na wolną Czechosłowację w 1968 roku. Ryszrad Zając, bądź jak sam o sobie mówi „ZająC Imigrant" jest laureatem wielu nagród, m.in. zdobył złoty medal na ogólnopolskiej wystawie sztuki sakralnej „Ars Pro Fide" we Wrocławiu w 1997 roku, w 1998 roku zdobył nagrodę Ministra Kultury i Sztuki na Międzynarodowej Wystawie Alternatywnych zabawek dla dzieci w Kielcach, był również zwycięzcą konkursu „Jedna Droga - Trzy Nagrody" w Karpaczu w roku 2014. Ponadto był wielokrotnie nagradzany na wystawach międzynarodowych oraz plenerach za granicą - w Niemczech, Holandii, Norwegii, czy Szwecji.

Kilka zdań na temat Edwarda Dwurnika: Edward Dwurnik, polski malarz światowej sławy. Urodził się w 1943 roku w Radzyminie. W latach 1963-70 studiował malarstwo, grafikę i rzeźbę na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1965 roku rozpoczął niezależny od toku studiów cykl rysunków i akwarel, a od 1966 obrazów olejnych „Podróże autostopem" - charakterystyczne widoki miast z lotu ptaka, w tym Jelenią Górę, którą będziemy mieli okazję zobaczyć na żywo podczas wystawy. Od 1970 roku powstaje kilkanaście innych cykli malarskich, między innymi w latach 1972-1978 „Sportowcy" - jedna z najwyżej cenionych obecnie serii malarskich Dwurnika, ukazująca na poły karykaturalne, na poły komiksowo bohaterów zwykłej PRL-owskiej codzienności. Poza malarstwem Dwurnik uprawia grafikę i rysunek, mieszka i pracuje i Warszawie. Jest laureatem licznych nagród, m.in. nagrody krytyki artystycznej im. Cypriana Kamila Norwida (1981 r.), nagrody Komitetu Kultury Niezależnej "Solidarności" (1983 r.), nagrody Coutts Contemporary Art Foundation (1992 r.). Jego dotychczasowy dorobek obejmuje ponad 3,5 tysiąca obrazów oraz 10 tysięcy rysunków. Podczas wystawy „Edward Dwurnik - rysunek i malarstwo" zwiedzający będą mieli możliwość zobaczyć wiele jego rysunków oraz obrazów, które znane są w Polsce i na całym świecie.

Z wyrazami szacunku
Sandra Wilk
Dział Kontaktu z Klientami i Partnerami Muzeum

Muzeum Przyrodnicze
w Jeleniej Górze

Załączniki:
Pobierz plik (noc muzeów_EDWARD.jpg)noc muzeów_EDWARD.jpg2182 kB
Pobierz plik (noc muzeów_ZAJĄC.jpg)noc muzeów_ZAJĄC.jpg231 kB

Szukasz czegoś?

Pobierz Najnowszą Gazetę w PDF!

Kliknij aby pobrać gazety Tu i Teraz w wersji PDF

 

radiokson

Pozostałe Projekty

Porady i Spotkania

Porady Prawne:

Masz pytanie lub problem, który wymaga porady. Zapraszamy do siedziby KSON. Darmowych porad udzielają;

  • Radca Prawny Bernadetta Baszak
  • Radca Prawny Mateusz Nowak
  • z dziedziny odszkodowań komunikacyjnych - biegły sądowy Jerzy Wojtas

Porady Psychologiczne:

  • Psycholog - Pani Ewa Knychas

 

Asystent Rodziny:

Poradnictwo z zakresu:

  • Problematyki Rodzinnej (problemy materialne, opiekuńczo-wychowawcze),
  • Pomocy Społecznej (świadczenia pieniężne i niepieniężne),

W każdy poniedziałek i czwartek w godzinach: 9.00 - 14.00 - Alicja Mroczkowska.

W sprawie konsultacji prosimy o kontakt z biurem KSON. Telefon 75 75 24 254, Telefon/fax - 75 75 23 183. Email: info@kson.pl

Porady Mediatora:

Kontakt: mediator.jeleniagora@gmail.com lub tel. 75 75 24 254, Telefon/fax - 75 75 23 183. Email: info@kson.pl

Uwaga: Osoby poszukujące pracy!

Uprzejmie informujemy Państwa, że istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnych porad psychologa - doradcy zawodowego. W trakcie kilku indywidualnych spotkań zbadamy Pańsywa predyspozycje zawodowe i określimy ścieżkę rozwoju zawodowego, dodatkowo udzielimy informacji o aktualnej sytuacji na rynku pracy (oferty pracy, kursy, szkolenia itp.).

Kontakt: