Język Migowy - kursy

νοηματική γλώσσα 300x198Czytelniku… czy próbowałeś kiedykolwiek wyobrazić sobie sytuację, w której idziesz do urzędu, sądu czy innej instytucji państwowej, a tam pracownicy, mówią do Ciebie w zupełnie obcym języku np.: chińskim?

Zapewne zbawienna byłaby osoba, która posługuje się twoim językiem - tłumacz. Zbawienne dlatego, że często sprawy, które tam załatwiamy są same w sobie trudne, a brak możliwości komunikacji, z gruntu odbiera możliwość jej załatwienia.

W takiej sytuacji są osoby Głuche, które są Polakami i we własnym kraju nie mają zapewnionego tłumacza w tych instytucjach. Dlatego ważne jest abyśmy wyszli temu naprzeciw i jako pracownicy tych miejsc poznali i posługiwali Polskim Językiem Migowym – językiem Głuchych.

Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych przy współpracy Fundacji Instytutu Rewalidacji i Stowarzyszenie Niedosłyszących LIRA organizuje komplet szkoleń z Polskiego Języka Migowego dla wszystkich pracowników instytucji państwowych i będących poza nimi. Szkolenia przeprowadzone będą w cyklu 4- modułowym, w którym już drugi moduł jest prowadzony przez natywnego użytkownika języka migowego – osobę Głuchą.

Cały cykl to 220h dydaktycznych (część teoretyczna i warsztaty), który przygotowuje do egzaminu na certyfikowanego Tłumacza Języka Migowego T1 organizowanego przez Polski Związek Głuchych zarząd główny w Warszawie oraz centrum Edukacji Języka Migowego w Warszawie. Prowadzący zajęcia to osoba ze środowiska osób Głuchych – Coda – słyszące dziecko niesłyszących rodziców – Biegły Sądowy Tłumacz Języka Migowego oraz wieloletni wykładowca języka migowego.

O ten tytuł będą mogli ubiegać się uczestnicy szkolenia po zdanym egzaminie T1, składając wniosek do sądu. Czego życzymy uczestnikom, a zwłaszcza osobom Głuchym, które będą czuli się sprawni, bo tylko bariera komunikacyjna czyni ich niepełnosprawnymi – zmieńmy to.

Agnieszka N.

 

Szukasz czegoś?

Pobierz Najnowszą Gazetę w PDF!

Kliknij aby pobrać gazety Tu i Teraz w wersji PDF

Pozostałe Projekty

Porady i Spotkania

Porady Prawne:

Masz pytanie lub problem, który wymaga porady. Zapraszamy do siedziby KSON. Darmowych porad udzielają;

  • Radca Prawny Bernadetta Baszak
  • Radca Prawny Mateusz Nowak
  • z dziedziny odszkodowań komunikacyjnych - biegły sądowy Jerzy Wojtas

Porady Psychologiczne:

  • Psycholog - Pani Ewa Knychas

 

Asystent Rodziny:

Poradnictwo z zakresu:

  • Problematyki Rodzinnej (problemy materialne, opiekuńczo-wychowawcze),
  • Pomocy Społecznej (świadczenia pieniężne i niepieniężne),

W każdy poniedziałek i czwartek w godzinach: 9.00 - 14.00 - Alicja Mroczkowska.

W sprawie konsultacji prosimy o kontakt z biurem KSON. Telefon 75 75 24 254, Telefon/fax - 75 75 23 183. Email: info@kson.pl

Porady Mediatora:

Kontakt: mediator.jeleniagora@gmail.com lub tel. 75 75 24 254, Telefon/fax - 75 75 23 183. Email: info@kson.pl

Uwaga: Osoby poszukujące pracy!

Uprzejmie informujemy Państwa, że istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnych porad psychologa - doradcy zawodowego. W trakcie kilku indywidualnych spotkań zbadamy Pańsywa predyspozycje zawodowe i określimy ścieżkę rozwoju zawodowego, dodatkowo udzielimy informacji o aktualnej sytuacji na rynku pracy (oferty pracy, kursy, szkolenia itp.).

Kontakt: