Diabetycy szukają tańszych leków

O drogich lekach wszyscy wiedzą. W przypadku cukrzyków te najnowsze i najbardziej skuteczne leki zaliczane do grupy tzw. inkretynowych, nawet odtwarzające funkcję trzustki, niestety nie są refundowane przez NFZ. Takie leki jak: Victoza, Onglyza czy niektóre rodzaje insulin stosowane nawet kilka razy dziennie przez cukrzyków kosztują około 700 zł miesięcznie. Wytrawny tropiciel tańszych leków radzi, aby w medykamenty zaopatrywać się w dużych sieciach aptecznych, gdzie różnice cen sięgają nawet 200 zł! Warto dodać, że Polska jest chyba ostatnim krajem Europy, gdzie leki inkretynowe nie są refundowane, mimo licznych wystąpień środowisk diabetyków. U naszych południowych sąsiadów np. dofinansowanie wynosi od 60% do 90%. Ministerstwo Zdrowia „uregulowało” też odpłatność za paski testowe do mierzenia stężenia glukozy we krwi, ustalając 30% odpłatność dla tych cukrzyków, którzy mają cukrzyce typu 2, czyli nabytą. Pełną refundację zastosowano jedynie w przypadku diabetyków z cukrzycą typu 1.


A przecież to ilość niezbędnych dziennych pomiarów glukozy wyznacza obciążenie dla kieszeni pacjenta i tu rodzaj choroby nie ma żadnego znaczenia. „Pomieszane z poplątanym”- mówi Waldemar Wiśniewski szef Jeleniogórskich Diabetyków. Biorąc sprawy w swoje ręce uruchomiliśmy przy naszym Jeleniogórskim Kole Diabetyków klub farmaceutyczny. Będziemy szukali w sieci aptek najtańszych leków i przekazywali tę informację wszystkim pacjentom. Już teraz prosimy, aby wszyscy użytkownicy insulin i leków inkretynowych, a szczególnie leku Victoza kontaktowali się z Polskim Stowarzyszenie Diabetyków - Koło w Jeleniej Górze, podając imię i nazwisko, telefon kontaktowy oraz nazwę stosowanego leku.

Informację Proszę przekazywać od poniedziałku do piątku do siedziby PSD w Jeleniej Górze ul. Osiedle Robotnicze 47A, telefon (bezpłatna infolinia) 800 700 025 lub 75 75 242 54. Zapraszamy też na dyżury diabetyków w każdą środę od 15:00 do 16:30.

Szukasz czegoś?

Pobierz Najnowszą Gazetę w PDF!

Kliknij aby pobrać gazety Tu i Teraz w wersji PDF

 

radiokson

Pozostałe Projekty

Porady i Spotkania

Porady Prawne:

Masz pytanie lub problem, który wymaga porady. Zapraszamy do siedziby KSON. Darmowych porad udzielają;

  • Radca Prawny Bernadetta Baszak
  • Radca Prawny Mateusz Nowak
  • z dziedziny odszkodowań komunikacyjnych - biegły sądowy Jerzy Wojtas

Porady Psychologiczne:

  • Psycholog - Pani Ewa Knychas

 

Asystent Rodziny:

Poradnictwo z zakresu:

  • Problematyki Rodzinnej (problemy materialne, opiekuńczo-wychowawcze),
  • Pomocy Społecznej (świadczenia pieniężne i niepieniężne),

W każdy poniedziałek i czwartek w godzinach: 9.00 - 14.00 - Alicja Mroczkowska.

W sprawie konsultacji prosimy o kontakt z biurem KSON. Telefon 75 75 24 254, Telefon/fax - 75 75 23 183. Email: info@kson.pl

Porady Mediatora:

Kontakt: mediator.jeleniagora@gmail.com lub tel. 75 75 24 254, Telefon/fax - 75 75 23 183. Email: info@kson.pl

Uwaga: Osoby poszukujące pracy!

Uprzejmie informujemy Państwa, że istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnych porad psychologa - doradcy zawodowego. W trakcie kilku indywidualnych spotkań zbadamy Pańsywa predyspozycje zawodowe i określimy ścieżkę rozwoju zawodowego, dodatkowo udzielimy informacji o aktualnej sytuacji na rynku pracy (oferty pracy, kursy, szkolenia itp.).

Kontakt: