Oczami niewidomego: Dora – koń, który nie widzi od urodzenia

Lobuz i autor tekstuPo przeczytaniu tytułu pewnie nie jedna osoba się zaśmieje: niewidomy koń... Tak samo jak ten, co to pisze. W Lipowej na drodze z Buczkowic do Żywca znajduje się stajnia, w której przebywają konie po przejściach.

To schronienie i przystań dla wielu chorych, porzuconych, zaniedbanych zwierząt, zawróconych z ostatniej drogi życia – drogi do rzeźni – dowiadujemy się od osób z Fundacji Terra Spei, która prowadzi stajnię.

 

Pod opieką fundacji znajduje się ponad 30 koni. Podczas pobytu w Lipowej miałem okazję poznać dwie klacze: Dorę i Florę.

Dora urodziła się przeszło 5 lat temu bez gałek ocznych – były tylko oczodoły. Postawiono nad nią przysłowiowy krzyżyk i wraz z jej matką skierowano na ubój. Ludzie z Fundacji odkupili oba konie od handlarza i zaopiekowali się nimi. Po paru latach matka Dory została adoptowana, a już prawie dorosłą Dorę można spotkać na pastwisku w Lipowej. Pasie się raczej samotnie. Chodzi o bezpieczeństwo, mogłaby zostać nieświadomie staranowana przez inne konie. Dora

Oprócz niewidomej Dory Fundacja opiekuje się również dwoma innymi, słabo widzącymi końmi, które straciły całkowicie wzrok w jednym oku na skutek choroby.

 

Pod koniec ubiegłego roku do stajni trafiła klacz o imieniu Flora. Wyczerpana, zaniedbana, kulejąca na skutek źle zrośniętej nogi. Przez wiele tygodni pracowano by odzyskała zaufanie do człowieka. Obecnej wyprowadzana jest na pastwisko wraz z niewidomą Dorą. Jednak do ludzi nadal ma bardzo ograniczone zaufanie.

 

Stajnia funkcjonuje dzięki wolontariuszom, którym dzielnie pomagają dzieci, licznie odwiedzające to miejsce i uczące się opieki nad końmi.

Celem Fundacji Terra Spei jest stworzenie lepszego miejsca dla zwierząt, a prawdziwym marzeniem – otwarcie wielu ludzkich serc i spowodowanie, że Ziemia stanie się lepszym miejscem dla zwierząt…

 

Andrzej Koenig niewidomy

FloraFot. Karolina Nawrot

Dora była w drodze do rzeźni, ale udało się ją uratować. 
Flora wciąż ma ograniczone zaufanie do ludzi. 
Autor artykułu Andrzej Koenig i Łobuz – jeden z koni, znajdujących się pod opieką fundacji.

Szukasz czegoś?

Pobierz Najnowszą Gazetę w PDF!

Kliknij aby pobrać gazety Tu i Teraz w wersji PDF

 

radiokson

Pozostałe Projekty

Porady i Spotkania

Porady Prawne:

Masz pytanie lub problem, który wymaga porady. Zapraszamy do siedziby KSON. Darmowych porad udzielają;

  • Radca Prawny Bernadetta Baszak
  • Radca Prawny Mateusz Nowak
  • z dziedziny odszkodowań komunikacyjnych - biegły sądowy Jerzy Wojtas

Porady Psychologiczne:

  • Psycholog - Pani Ewa Knychas

 

Asystent Rodziny:

Poradnictwo z zakresu:

  • Problematyki Rodzinnej (problemy materialne, opiekuńczo-wychowawcze),
  • Pomocy Społecznej (świadczenia pieniężne i niepieniężne),

W każdy poniedziałek i czwartek w godzinach: 9.00 - 14.00 - Alicja Mroczkowska.

W sprawie konsultacji prosimy o kontakt z biurem KSON. Telefon 75 75 24 254, Telefon/fax - 75 75 23 183. Email: info@kson.pl

Porady Mediatora:

Kontakt: mediator.jeleniagora@gmail.com lub tel. 75 75 24 254, Telefon/fax - 75 75 23 183. Email: info@kson.pl

Uwaga: Osoby poszukujące pracy!

Uprzejmie informujemy Państwa, że istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnych porad psychologa - doradcy zawodowego. W trakcie kilku indywidualnych spotkań zbadamy Pańsywa predyspozycje zawodowe i określimy ścieżkę rozwoju zawodowego, dodatkowo udzielimy informacji o aktualnej sytuacji na rynku pracy (oferty pracy, kursy, szkolenia itp.).

Kontakt: