Okulary eSight pomogą osobom z dysfunkcjami wzroku

Cyfrowe okulary eSight były prezentowane 27 stycznia w Sight Center of Northwest Ohio. Okulary są udźwiękowione, mobilne i mogą być dostosowywane do potrzeb użytkowników. Są przeznaczone dla osób z dysfunkcjami wzroku, m.in. dla osób cierpiących na zwyrodnienie plamki żółtej. Mają być pomocne m.in. w czytaniu i korzystaniu z laptopa lub telefonu.

Przypadek Jill Hofbauer
Jill Hofbauer cierpi na genetyczną, dziedziczną chorobę Stargardta, powodowaną przez mutację genu odpowiedzialną za młodzieńczą dystrofię plamki żółtej. W przypadku Jill choroba została zdiagnozowana w wieku 8 lat. "Moje widzenie centralne zarówno na odległość jak i z bliska jest upośledzone. W centralnym punkcie pola widzenia mam czarną dziurę, zaś widzenie peryferyjne jest niezłe, tak więc, by dowiedzieć się, co znajduje się w miejscu czarnej plamy, muszę kierować wzrok na boki. Jest to bardzo uciążliwe" - mówi Jill Hofbauer.

Na prezentacji Hofbauer włożyła okulary eSight i jej widzenie centralne zyskało znaczącą ostrość. Była w stanie odczytać jadłospis bez konieczności przybliżania go do twarzy, znacznie lepiej niż zwykle odczytywała również tablicę do sprawdzania ostrości wzroku. "Kiedy czytałam litery z tablicy, po czym pokazano mi jak daleko się ona znajdowała, byłam zdumiona. Bez cyfrowych okularów czytanie kosztowałoby mnie wiele wysiłku."

Jak działają okulary eSight?
Zestaw jest niewielki i lekki. Składa się z okularów zintegrowanych ze słuchawkami i z kamerą. Kamera rejestruje obraz w jakości HD. Wideo jest następnie prezentowane na dwóch ekranach umieszczonych w zestawie słuchawkowym. Urządzenie dostosowuje każdy piksel obrazu w czasie rzeczywistym. Hugh Montgomery, pracownik firmy, która zaprojektowała i wyprodukowała okulary, cierpiący również na zwyrodnienie plamki żółtej, mówi: "Użytkownik może ustawić odpowiednią dla siebie ostrość obrazu i jego kontrast. Korzystając z okularów eSight ma się wrażenie, jakby oglądało się film z własnego życia". Montgomery kilka lat temu kupił okulary eSight. Twierdzi, że ten krok zmienił całe jego życie.

Kosztowna technologia
Technologia, w której wykonano eSight nie jest tania - para okularów kosztuje 15 tys. dolarów, przy czym okulary nie są objęte refundacją. Jak mówi Hugh Montgomery, są klienci, którzy kupują je za własne środki, są też i tacy, którzy korzystają z pomocy organizacji non profit, inni zaś organizują zbiórki na ten cel.

Jill Hofbauer przetestowała okulary i jest zdecydowana na ich zakup.
Dotychczas korzystała z pomocy psa przewodnika i nie zamierza z niej rezygnować. Okulary potraktuje jako dodatkowe narzędzie służące poprawie jakości życia.

Okulary eSight znajdują się na rynku od około 2 lat. Jak dotąd zakupiło je 450 osób. Najmłodszy użytkownik korzystający z technologii eSight ma 7 lat, najstarszy - 93.

_________________
Projekt dofinansowany przez: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Źródło: www.altix.pl 29.01.2016

 

 

 

 

 

 

Szukasz czegoś?

Pobierz Najnowszą Gazetę w PDF!

Kliknij aby pobrać gazety Tu i Teraz w wersji PDF

 

radiokson

Pozostałe Projekty

Porady i Spotkania

Porady Prawne:

Masz pytanie lub problem, który wymaga porady. Zapraszamy do siedziby KSON. Darmowych porad udzielają;

  • Radca Prawny Bernadetta Baszak
  • Radca Prawny Mateusz Nowak
  • z dziedziny odszkodowań komunikacyjnych - biegły sądowy Jerzy Wojtas

Porady Psychologiczne:

  • Psycholog - Pani Ewa Knychas

 

Asystent Rodziny:

Poradnictwo z zakresu:

  • Problematyki Rodzinnej (problemy materialne, opiekuńczo-wychowawcze),
  • Pomocy Społecznej (świadczenia pieniężne i niepieniężne),

W każdy poniedziałek i czwartek w godzinach: 9.00 - 14.00 - Alicja Mroczkowska.

W sprawie konsultacji prosimy o kontakt z biurem KSON. Telefon 75 75 24 254, Telefon/fax - 75 75 23 183. Email: info@kson.pl

Porady Mediatora:

Kontakt: mediator.jeleniagora@gmail.com lub tel. 75 75 24 254, Telefon/fax - 75 75 23 183. Email: info@kson.pl

Uwaga: Osoby poszukujące pracy!

Uprzejmie informujemy Państwa, że istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnych porad psychologa - doradcy zawodowego. W trakcie kilku indywidualnych spotkań zbadamy Pańsywa predyspozycje zawodowe i określimy ścieżkę rozwoju zawodowego, dodatkowo udzielimy informacji o aktualnej sytuacji na rynku pracy (oferty pracy, kursy, szkolenia itp.).

Kontakt: