Logo Karkonoskiego Sejmiku Osób niepełnosprawnych

Praw­nik radzi; Masecz­ki ochronne

maseczkaOd 16 kwiet­nia obo­wią­zu­je nakaz zasła­nia­nia ust i nosa. Każ­dy, kto wycho­dzi z domu, musi zakryć te czę­ści twa­rzy.
Może to zro­bić za pomo­cą masecz­ki jed­no­ra­zo­wej, masecz­ki mate­ria­ło­wej, chu­s­ty, apasz­ki czy sza­li­ka. Dzię­ki temu chro­ni sie­bie i innych. Oso­by zaka­żo­ne koro­na­wi­ru­sem, któ­re prze­cho­dzą cho­ro­bę bez­ob­ja­wo­wo, nie będą nie­świa­do­mie zara­żać innych.

Obo­wią­zek zasła­nia­nia ust i nosa na tere­nie Pol­ski obo­wią­zu­je do odwo­ła­nia. Doty­czy wszyst­kich, któ­rzy znaj­du­ją się:

    * w pojaz­dach komu­ni­ka­cji zbio­ro­wej (auto­bu­sach, tram­wa­jach, w metrze itp.),

    * w samo­cho­dach – doty­czy sytu­acji, w któ­rych razem jadą oso­by obce, to zna­czy takie, któ­re nie miesz­ka­ją ze sobą (np. kole­dzy z pra­cy, sąsie­dzi itp.),

PRZY­KŁAD: Jadę samo­cho­dem z mamą, z któ­rą miesz­kam na co dzień. W takiej sytu­acji nie musi­my zasła­niać ust i nosa.

PRZY­KŁAD: Pod­wo­żę samo­cho­dem kole­żan­kę, z któ­rą nie miesz­kam na co dzień. Dla bez­pie­czeń­stwa mamy obo­wią­zek zasła­nia­nia nosa i ust pod­czas przejazdu.

    * na dro­gach i pla­cach (doty­czy rów­nież osób jeż­dżą­cych np. rowe­rem lub hulajnogą),

    * w zakła­dach pra­cy (doty­czy osób, któ­re mają stycz­ność z oso­ba­mi z zewnątrz – inte­re­san­ta­mi, klien­ta­mi, oby­wa­te­la­mi itp.),

PRZY­KŁAD: Nie mogę pra­co­wać zdal­nie, ale wszyst­kie zada­nia reali­zu­ję w pra­cy w swo­im poko­ju. Nie mam stycz­no­ści z oso­ba­mi spo­za pra­cy. W takiej sytu­acji nie mam obo­wiąz­ku zasła­nia­nia ust i nosa.

 RZY­KŁAD: Pra­cu­ję na recep­cji i muszę odbie­rać doku­men­ty od kurie­rów i klien­tów. Mam stycz­ność z oso­ba­mi z zewnątrz. W takiej sytu­acji muszę zasła­niać usta i nos.

Nie masz obo­wiąz­ku zasła­nia­nia ust i nosa w pra­cy, chy­ba że obsłu­gu­jesz klien­tów zewnętrznych.

    * w budyn­kach uży­tecz­no­ści publicz­nej (np. w urzę­dach, szo­łach, uczel­niach, przy­chod­niach i szpi­ta­lach, na poczcie, w ban­kach i restauracjach),

    * w skle­pach i na targowiskach,

    * w punk­tach usługowych,

    * na klat­kach scho­do­wych, w win­dach, pral­niach i innych miej­scach  wspól­nych, z któ­rych korzy­sta­ją miesz­kań­cy bloków.

Waż­ne! Poli­cjan­ci, straż­ni­cy gra­nicz­ni, kasje­rzy w ban­ku czy sprze­daw­cy w skle­pie mogą zażą­dać od nas odkry­cia twa­rzy w celu iden­ty­fi­ka­cji. Mamy obo­wią­zek uczy­nić to na ich prośbę.

Waż­ne! Pra­cow­ni­cy skle­pów i punk­tów usłu­go­wych mogą zakry­wać twa­rze przy pomo­cy przy­łbi­cy, jeśli wszyst­kie kasy, punk­ty sprze­da­ży, okien­ka itd. są oddzie­lo­ne od klien­tów dodat­ko­wą prze­sło­ną ochronną.

Małe dzie­ci, oso­by cho­re i rol­ni­cy. Kogo jesz­cze nie obo­wią­zu­je nakaz zakry­wa­nia ust i nosa?

Zakry­wać usta i nos muszą co do zasa­dy wszy­scy. Wpro­wa­dza­my jed­nak kil­ka wyjąt­ków. Wśród nich znaj­du­ją się:

    * dzie­ci do 4 lat,

    * oso­by, któ­re mają pro­ble­my z oddy­cha­niem (oka­za­nie orze­cze­nia lub zaświad­cze­nia nie jest wymagane),

    * oso­by, któ­re same nie mogą zało­żyć lub zdjąć ochro­ny z twa­rzy z powo­du sta­nu zdro­wia (oka­za­nie orze­cze­nia lub zaświad­cze­nia nie jest wymagane),

    * oso­by poru­sza­ją­ce się samo­cho­dem – jeże­li pasa­że­ro­wie miesz­ka­ją ze sobą,

    * oso­by poru­sza­ją­ce się samo­cho­dem – jeże­li prze­by­wa tam jedy­nie kie­row­ca albo kie­row­ca z dziec­kiem do lat 4,

    * pra­cow­ni­cy w zakła­dach pra­cy, budyn­kach uży­tecz­no­ści publicz­nej i obiek­tach han­dlo­wych. WAŻ­NE! Oso­by, któ­re bez­po­śred­nio obsłu­gu­ją inte­re­san­tów lub klien­tów w tych miej­scach, mają jed­nak obo­wią­zek zakry­wa­nia ust i nosa!

    * kie­row­cy publicz­ne­go trans­por­tu zbio­ro­we­go i prze­woź­ni­cy pry­wat­ni – pod warun­kiem, że są oddzie­le­ni od pasa­że­rów przesłoną,

    * duchow­ni spra­wu­ją­cy obrzę­dy religijne,

    * rol­ni­cy wyko­nu­ją­cy pra­ce w gospodarstwie,

    * żoł­nie­rze Sił Zbroj­nych Rze­czy­po­spo­li­tej Pol­skiej i wojsk sojusz­ni­czych, a tak­że funk­cjo­na­riu­sze Służ­by Kontr­wy­wia­du Woj­sko­we­go i Służ­by Wywia­du Woj­sko­we­go, wyko­nu­ją­cych zada­nia służbowe.

_Czym się ochro­nić? Nie tyl­ko maseczką!_

Usta i nos może­my zasło­nić za pomo­cą sza­li­ka, chu­s­ty, apasz­ki czy innym frag­men­tem odzie­ży. Nie ma naka­zu korzy­sta­nia wyłącz­nie z mase­czek ochronnych.

Jeże­li jed­nak zde­cy­du­je­my się na masecz­ki, war­to wie­dzieć, po któ­re naj­le­piej się­gnąć. Na co zwró­cić uwagę?

Masecz­ki mogą być wyko­na­ne z tkanin:

    * bawełnianych,

    * baweł­nia­nych z domiesz­ką elastanu,

    * baweł­nia­nych z lnem,

    * lnianych,

    * poliestrowych,

    * wisko­zo­wych z domiesz­ką poliestru,

    * polia­mi­do­wych z poliestrem,

    * fizeliny.

Masecz­ka powin­na przy­le­gać ści­śle do twa­rzy, ale pozo­sta­wać wygo­dę nosze­nia i oddy­cha­nia. Masecz­ki wie­lo­ra­zo­we powin­ni­śmy prać po każ­dym użyciu.

Kan­ce­la­ria Rad­cy Prawnego

Ber­na­det­ta Baszak

ul. Kole­jo­wa 45

59–620 Gry­fów Śląski

Tel. +48691120201

NIP 6161421810