Doradcy ZUS w KSON-ie

4Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych w Jeleniej Górze od 4 lat realizuje projekt pn. „Międzyregionalne Centrum Informacji i Wsparcia Osób Niepełnosprawnych”, który polega między innymi na udzielaniu bezpłatnych porad prawnych, psychologicznych, psychospołecznych oraz dotyczących ulg i uprawnień osób niepełnosprawnych i seniorów z terenu województwa dolnośląskiego, śląskiego, łódzkiego i lubuskiego.

Biura regionalne, które udzielają informacji znajdują się w Cieszynie, Gorzowie Wielkopolskim, Łodzi i w Jeleniej Górze.

Rocznie – mówi Pani Monika Żak – koordynator projektu – udzielamy około 3 tysięcy porad i informacji w samej tylko Jeleniej Górze, a pytać można od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.oo do 16.oo osobiście i telefonicznie pod numerem 800 700 025 bezpłatnej infolinii a także na stronie internetowej KSON www.kson.pl oraz Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

W projekcie zatrudnieni są doradcy, którzy powinni aktualizować wiedzę z zakresu spraw i problematyki, a także regulacji prawnych dotyczących osób niepełnosprawnych i seniorów. Zmieniające się przepisy prawa wymagają śledzenia zmian w Internecie, na stronach Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w urzędach państwowych i samorządowych.3

W czerwcu bieżącego roku odbyło się kolejne spotkanie szkoleniowe. Tym razem szkoliliśmy się – mówi Mirosława Jośko – przy udziale specjalistów Jeleniogórskiego ZUS, a tematem głównym były zmiany w przepisach emerytalnych, które nastąpią od 1 października 2017 roku. Szkolenie prowadziła Pani Wanda Pawlik - kierownik Referatu Wydziału Obsługi Klienta ZUS w Jeleniej Górze.

Od 1 października 2017 roku wiek emerytalny będzie wynosił 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Kolejnym novum jest zasada dobrowolności w podjęciu decyzji o przejściu na emeryturę. Osoby urodzone po 1948 roku, które mają ustalony kapitał początkowy nie potrzebują żadnych dokumentów poza złożeniem wniosku o emeryturę jak również mogą złożyć wniosek o wariantowe przeliczenie emerytury wg tzw. „tablicy trwania życia” i dokonać wyboru korzystniejszego dla siebie. Poza szczegółowym omówieniem zmian w systemie emerytalnym Pani Wanda Pawlik udzieliła wyczerpujących odpowiedzi na wiele pytań podczas ożywionej dyskusji wokół spraw rencistów i emerytów.

Taka platforma wieloletniej współpracy i przepływu informacji stanowi dobrą prognozę dla dalszych działań na rzecz informowania mieszkańców.  

Projekt jest współfinansowany ze środków PFRON.

Szukasz czegoś?

Pobierz Najnowszą Gazetę w PDF!

Kliknij aby pobrać gazety Tu i Teraz w wersji PDF

Pozostałe Projekty

Porady i Spotkania

Porady Prawne:

Masz pytanie lub problem, który wymaga porady. Zapraszamy do siedziby KSON. Darmowych porad udzielają;

  • Adwokat Bernadetta Baszak
  • Prawnik Mateusz Nowak
  • z dziedziny odszkodowań komunikacyjnych - biegły sądowy Jerzy Wojtas

Porady Psychologiczne:

  • Psycholog - Pani Ewa Knychas

 

Asystent Rodziny:

Poradnictwo z zakresu:

  • Problematyki Rodzinnej (problemy materialne, opiekuńczo-wychowawcze),
  • Pomocy Społecznej (świadczenia pieniężne i niepieniężne),

W każdy poniedziałek i czwartek w godzinach: 9.00 - 14.00 - Alicja Mroczkowska.

W sprawie konsultacji prosimy o kontakt z biurem KSON. Telefon 75 75 24 254, Telefon/fax - 75 75 23 183. Email: info@kson.pl

Porady Mediatora:

Kontakt: mediator.jeleniagora@gmail.com lub tel. 75 75 24 254, Telefon/fax - 75 75 23 183. Email: info@kson.pl

Uwaga: Osoby poszukujące pracy!

Uprzejmie informujemy Państwa, że istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnych porad psychologa - doradcy zawodowego. W trakcie kilku indywidualnych spotkań zbadamy Pańsywa predyspozycje zawodowe i określimy ścieżkę rozwoju zawodowego, dodatkowo udzielimy informacji o aktualnej sytuacji na rynku pracy (oferty pracy, kursy, szkolenia itp.).

Kontakt: